Zdrowie: Sarkoidy u koni

Kiedy mogą się pojawić takie zmiany? Jakie są sarkoidy i jak mogą wyglądać?
Pojawiają się spontanicznie albo jako następstwo urazów. Schorzenie dotyczy właściwie osobników w każdym wieku, ale najpopularniejsze jest wśród młodych dorosłych (2-3 rok życia). Zmiany mogą być pojedyncze albo występować w paru miejscach na ciele. Najczęściej pojawiają się w okolicach ogona, tylnych kończyn, wzdłuż podbrzusza aż do klatki piersiowej i głowy, ale mogą umiejscawiać się praktycznie wszędzie na ciele, włączając w to miejsca urazów oraz zagojonych ran.
Choroba ta dotyka koni w rożnym wieku, rożnych ras, płci, maści , nie ma żadnej zasady ani predyspozycji do jej wystąpienia.
Typy sarkoidow
- Ukryte - płaskie, bezwłose, przypominają “liszaj”, mogą pokryć się strupem, ciemne plamy, często wokół nich powierzchnia jest bezwłosa i gładka. Pozostają z reguły niezmienione albo następuje ich regresja wraz z upływem czasu.
- Brodawkowate – wznoszą się ponad skórę, o ciemnej powierzchni, ciężko określić ich granice, mogą czasami również ulegać owrzodzeniu
- Guzowate - zbite, guzowate uwypuklenia skóry, które mogą być pokryte niezmienioną skórą. Mogą się rozrastać, pozostać bez zmian i zniknąć po jakimś czasie albo zmienić się w sarkoida włóknistego (urazy tej zmiany mogą wpłynąć na jej rozrost oraz spowodować jej zakażenie).
- Włókniste (dzikie mięso) - najbardziej agresywna forma, często owrzodzone, sączące się, krwawiące, uwypuklone bolesne zmiany, które mogą być uszypułowane i wyglądem przypominać „kalafior”.
- Mieszane - są połączeniem często dwóch lub więcej form sarkoidow opisanych powyżej
- Złośliwe - rzadkie, inwazyjne, penetrujące tkanki głębiej położone pod skora.
Diagnoza - skąd mieć pewność, że to właśnie sarkoid?
Pozytywna diagnoza może być postawiona tylko poprzez wykonanie biopsji i odesłanie próbki do badan histopatologicznych. Nie jest to inwazyjna metoda i może być przeprowadzona na uspokojonym koniu, przy użyciu miejscowego znieczulenia. Ze względu na dość charakterystyczne zmian oraz ich lokalizacje, można postawić diagnozę nie mając wyniku biopsji.
Wysłano dnia 27-01-2008 przez Anna Dybska
Ankieta tego artykułu
Oceny artykułu

mój koń to miał, ale na szczęście odpadło po użyciu jakiejś maści.