Zdrowie: Choroby oczu u koni - postępowanie

Dla uporządkowania wiedzy proponuję zapoznać się z krótką charakterystyka anatomiczną. Oko w uproszczeniu zbudowane jest z trzech warstw:
- zewnętrznej - rogówka, twardówka
- środkowej- tęczówka, ciało rzęskowe, naczyniówka
- wewnętrznej- siatkówka
Na zewnątrz oko pokrywają powieki-dolna i górna, które tworzą szparę powiek. Często dochodzi do urazów powiek z obfitym krwawieniem z bogato unaczynionej skóry.
Świeże rany podlegają opracowaniu chirurgicznemu, starsze wymagają odświeżenia brzegów i zszycia lub pozostawienia do wygojenia przez ziarninowanie. W przypadku istnienia dużych obrzęków lepiej jest zaczekać dobę, aż one ustąpią po podawaniu leków przeciwzapalnych, co ułatwia poprawne zbliżenie brzegów rany. Powieki i okolica oka to także często miejsce występowania rozrostów paranowotowrowych - sarkoidów, które poddaje się odpowiedniej terapii z lub bez usunięcia w zależności od średnicy zmiany.
Wewnętrzna powierzchnia powieki pokryta jest spojówką. Spojówka to unaczyniona warstwa, które może ulegać stanom zapalnym o różnej etiologii. Objawia się to jej zaczerwienieniem i wypływem z oka, który może być śluzowo-surowiczy lub ropny. Dość często ulega ona podrażnieniu. Często także dochodzi do wbicia ciała obcego (np. kłos trawy) w sklepieniu spojówki lub pod trzecią powieką, która także pokryta jest spojówką. W takich przypadkach można przemywać oko kwasem bornym czy solą fizjologiczną. Nie zalecam stosowaniu naparów z herbat czy świetlika, gdyż mogą one jedynie dodatkowo uczulać. Z leków, które można zastosować polecam krople Sulfacetamidum (obecne dostępne na receptę), które można stosować kilka razy dziennie przez 5-7 dni. W przypadku braku wyraźnej poprawy konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
Rogówka widoczna jest z zewnątrz i jej zmiany są oczywiste dla właściciela. Najczęściej dochodzi do urazu rogówki, który może być powierzchowny lub głęboki. W zależności od głębokości ubytku i czasu trwania oprócz leczenia farmakologicznego wykonuje się szereg zabiegów chirurgicznych, takich jak uszypułowanie, przeszczepy na rogówkę, szycie powiek, fartuch ochronny z trzeciej powieki, usuwanie martwego nabłonka. Zabiegi te maja na celu przyspieszenie gojenia i ochronę ubytku. Poza tym wymagana jest antybiotykoterapia i leki przeciwzapalne. Nigdy w przypadku urazu rogówki nie należy na własna rękę podawać leków przeciwzapalnych, jeśli nie wykonano wcześniej testu fluoresceionowego.
W opornych przypadkach konieczne jest pobranie wymazu na badania bakteriologiczne czy zeskrobin na cytologię. Nie są to jedynie akademickie rozważania, ale postępowanie rutynowe w innych krajach. Jeżeli po 24 godzinach intensywnej terapii nie ma poprawy należy rozważyć zabieg chirurgiczny.
Wysłano dnia 08-12-2007 przez Anna Cisło
Oceny artykułu

Ładne oko ma mój konik Kimba:) No i całkem zdrowe.....