West: VII Mistrzostwa PLWiR na Wrocławskich Partynicach

Program zawodów
PIĄTEK – 03.10.08
- 12.30 Western Riding Open
- 13.00 Reining Senior Amator
- 14.30 Trail Dzieci
- Przerwa
- 15.30 Trail Senior Amator
- 17.00 Reining Dzieci
- 17.45 Western Pleasure Senior Amator
- 18.30 Reining Junior
SOBOTA – 04.10.2008
- 09.00 Superhorse Open
- 09.45 Western Horsemanship Dzieci
- 10.30 Western Horsemanship Junior
- 12.00 Western Pleasure Dzieci
- 12.30 Trail Senior Open
- Przerwa
- 14.30 Oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski
- 15.00 Pole Bending Senior
- 15.30 Western Pleasure Open
- 16.15 Barrel Rancing Senior
- 16.45 Reining Open – konkurs otwarty
- 19.45 Team Penning, Cutting, Working Cow Horse - pokaz
NIEDZIELA – 05.10.2008
- 10.00 Trail Junior
- 11.45 Pole Bending Junior
- 12.15 Western Pleasure Junior
- 13.00 Barrel Racing Junior
- 13.30 Reining Senior Młode Konie
- 15.00 Oficjalne zakończenie zawodów
- 15.30 Wyścig na ćwierć mili
PLWiR
Polska Liga Western i Rodeo
Historia
Pierwsze spotkanie miłośników i prekursorów polskiego westernu odbyło się 8 maja 2002 r. w Sielskiej Osadzie „Firleje”. Spotkanie zorganizowane przez Agencję Marketingową PDM, przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Western Riding, Western Riding Center Furioso, Western Ranch oraz przedstawicieli z Czech, zaowocowało powstaniem Polskiej Ligi Western i Rodeo. W dniu 6 lipca 2002 r. doszło do kolejnego spotkania. Tym razem założycieli Polskiej Ligi Western i Rodeo (PLWiR) gościł Western City z Karpacza. Zjazd ten pozwolił na przyjęcie statutu Stowarzyszenia PLWiR oraz na wyłonienie jego władz. Zatwierdzono również logo Stowarzyszenia, które stało się znakiem rozpoznawczym polskich westowców oraz ustalono terminy najbliższych zawodów, z Finałem Mistrzostw Polski włącznie.
Historycznej chwili, czyli zawiązaniu PLWiR, towarzyszyły zawody western i rodeo. Do Western City zjechali przedstawiciele wszystkich okręgów, a większość z nich wystartowała w zawodach. Liczna widownia miała okazję podziwiać zawodników w 7 konkurencjach: alley, calf roping, barrel racing, team penning, pole bending, steer wrestling i trail. Olbrzymi aplauz potwierdził dużą widowiskowość westu sportowego i rodeo.
Od tego czasu każdego roku pod patronatem Polskiej Ligi Western i Rodeo odbywają się, organizowane w różnych ośrodkach jeździeckich, Eliminacje Okręgowe PLWiR, a zwieńczeniem tych zmagań są organizowane dwuetapowo Mistrzostwa Polski PLWiR (pierwsza część na przełomie lipca i sierpnia w konkurencjach z bydłem, druga część z pozostałymi konkurencjami - w październiku).
PLWiR dziś
Obecnie w Polsce jest kilkuset zawodników skupionych w kilkudziesięciu klubach, a ich liczba dynamicznie wzrasta. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że coraz więcej młodzieży zaczyna startować w zawodach, a poziom, jaki prezentują rokuje dobre nadzieje na przyszłość. Przyczynia się do tego coraz większa liczba zawodników posiadających coraz wyższy poziom umiejętności. Pojawia się coraz więcej fachowych publikacji oraz odbywa coraz więcej szkoleń z udziałem zagranicznych trenerów, głównie z Czech, w których WR jest uprawiany od ponad 20 lat i skąd czerpiemy wzory oraz korzystamy z ich doświadczeń, a także z Austrii i Niemiec, gdzie sport ten rozwija się równie dynamicznie.
O tym jak duże jest zainteresowanie tą dyscypliną świadczą tysiące ludzi przychodzące obejrzeć zawody. Na V MP PLWiR we Wrocławiu w 2006 r. nie wszystkim było dane zobaczyć zmagania zawodników, ponieważ zabrakło miejsc. VI MP PLWiR odwiedziło ponad 4000 widzów i wygląda na to, że na kolejne przyciągną następne tłumy wielbicieli tego stylu.
Zasięg PLWiR
Aktualnie PLWiR zrzesza 260 zawodników, a ogółem jest zarejestrowanych 315 członków.
Liczba ta stale rośnie. Wśród nich możemy wyróżnić:
- dzieci – 9-13 lat – 10 zawodników;
- juniorzy – 14-17 lat – 56 zawodników;
- seniorzy – od 18 lat – 194 zawodników;
PLWiR skupia także 48 klubów i ośrodków jeździecko-szkoleniowych.
Występy zagraniczne
Zawodnicy PLWiR, z sukcesami, reprezentują Polskę na arenach międzynarodowych od ponad czterech lat. Polscy reprezentanci występowali zarówno w imprezach organizowanych przez organizacje narodowe, jak również federacje światowe.
Na dzień dzisiejszy do najbardziej utytułowanych i znanych zawodników należy Aleksander Jarmuła, który m.in. reprezentował nasz kraj w Reiningu, podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich w niemieckim Akwizgranie (2006) oraz w tegorocznych Mistrzostwach Świata we włoskim Manerbio.
W minionym czasie, indywidualni polscy jeźdźcy, z powodzeniem startowali także w Mistrzostwach Europy AQHA, NRHA, a reprezentacja odniosła ogromny sukces w trakcie Pucharu Europy Środkowej na Słowacji (2006 rok drużynowe III miejsce) oraz w Polsce (2008 rok II miejsce).
Współpraca międzynarodowa
Polska Liga Western i Rodeo ściśle współpracuje i utrzymuje kontakty z zagranicznymi organizacjami, zajmującymi się western riding oraz ich filiami w Polsce.
Wśród nich możemy znaleźć:
- Western Riding Club Czech Republic - WRC (www.wrc.cz). Czechy.
- Slovenska Asociacia Western Riding a Rodea – SAWRR (www.sawrr.sk) Słowacja
- Magyar Lovas Szovetseg – reining szag ag – Węgry
- Bundesfachverband fur Reiten und Fahren - Austria
- Italian Western Academy – IWA, Włochy
- Polish Quarter Horse Association, filia AQHA, (www.plqha.com) Polska.
- Polish Reining Horse Association, filia NRHA, (www.plrha.pl) Polska.
PLWiR jest w trakcie stowarzyszania się z National Cutting Horse Association NCHA (www.nchacutting.org).
Konkurencje Western i Rodeo
Przed zawodami warto zapoznać sie z przybliżeniem konkurencji, które będą rozgrywane:
Wysłano dnia 03-10-2008 przez Patryk Arłamowski
Oceny artykułu
