Tradycja i Kultura: ''Konie krainie Czyngis-Chana'' - wspomnienia z Mongolii

Do dnia dzisiejszego kultywowane są dawne tradycje jeździeckie. Mongołowie używają pięknie zdobionych rzędów jeździeckich. Do poganiania koni służą baty – nahajki. Co roku, podczas obchodów święta Naadam, konie dosiadane przez dzieci biorą udział w ekstremalnych, długodystansowych wyścigach konnych na stepie.
Wystawa wprowadza nas w świat jurt, koni, kumysu, mongolskich krajobrazów. Prezentujemy bogaty zbiór oporządzenia jeździeckiego, a także przedmioty służące mieszkańcom jurt w hodowli koni i w codziennym życiu na stepie. Na fotografiach zobaczymy m.in. sposoby chwytania koni, mongolskich jeźdźców, portrety koni, uczestników wyścigów konnych, szamanów, kopce owoo, etapy stawiania jurty i jej wyposażenie.
Pomysłodawcą wystawy jest Wojciech Tomasz Biernawski z wykształcenia etnograf, od lat zawodowo związany z produkcją filmową, w której zajmuje się przygotowaniem jeźdźców i koni do zdjęć, scenografią, dekoratorstwem. Specjalizuje się w jeździectwie, militariach, kostiumach i tematyce etnograficznej. Wojciech Tomasz Biernawski odbył kilka podróży do Mongolii, m.in. w 2004 r., kiedy współpracował jako kostiumolog przy produkcji filmu pt. „Gengis-Khan” prod. BBC, poświęconego twórcy mongolskiego imperium.
- autor fotografii wykorzystanych na wystawie: Wojciech Tomasz Biernawski
- komisarz wystawy: Hanna Polańska
- projekt plastyczny: Witold Błażejewski
- patronat medialny: „Koń Polski”, „Łowiec Polski”, Radio Plus Józef, „Poznaj Świat”, TVP Warszawa, Informator Kulturalny „Gdzie?Co?”
- Sponsorzy: Wydawnictwo BERNARDINUM, Master Film Ltd.
Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Honorowy Patronat objęli Ambasador Mongolii Otgon Dambiinyam oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Wysłano dnia 30-06-2009 przez Wojciech Tomasz Biernawski
Oceny artykułu
Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.
Czy chcesz być pierwszy?