Naturalne werkowanie to nie rocket science (25 - 26 stycznia)
» Niusy » Zdrowie
Zapraszamy na warsztaty naturalnego werkowania. Zajęcia teoretyczne i praktyczne na martwych i żywych końskich nogach. Studium przypadku trzech koni chowanych w różnych warunkach. W trakcie zajęć teoretycznych zapoznacie się z anatomią i fizjologią kopyta. Poznacie podstawowe choroby kopyt i sposoby walczenia z nimi (zacieśnione i gnijące strzałki, choroba linii białej, syndrom trzeszczkowy, ochwat, przerośnięte i zawężone kopyta), zasady werkowania, suplementacji i żywienia oraz ruchu zgodnego z biomechaniką koni.
04-01-2014, Martyna Majewska | skomentuj | więcej »
Choroby aparatu ruchu koni sportowych - konferencja
» Niusy » Zdrowie
OZHK Łódź wspólnie z KJ Zbyszko zaprasza na konferencję "Choroby aparatu ruchu koni sportowych"
Tematyka konferencji skierowana jest do hodowców, sportowców i entuzjastów jeździectwa, a tematem przewodnim będą schorzenia ortopedyczne, których powstawanie związane jest z podłożami stosowanymi w treningu koni.
22-01-2012, Patryk Arłamowski | skomentuj | więcej »
Altacet ICE - Plaster na stłuczenia i urazy
» Reklama » Zdrowie
Altacet Ice Plaster Chłodzący to hydrożelowy plaster nowej generacji przeznaczony do natychmiastowego stosowania w przypadku kontuzji i urazów. Dzięki wykorzystaniu mentolu, Altacet Ice Plaster Chłodzący chłodzi miejsce stłuczenia, szybko przynosząc ulgę w bólu. Działa do 8 godzin. Plaster łatwo przylega do skóry i nie wysusza jej. Jest poręczny, dlatego bez problemu zmieści się w torbie sportowej, plecaku albo po prostu w kieszeni. Altacet Ice Plaster Chłodzący to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie chętnie uprawiających sport.
28-04-2010, Anna Jendernal | skomentuj | więcej »
Bezpłatne szkolenie ''ABC leczenia koni sportowych''
» Niusy » Zdrowie
W wyniku pozytywnej oceny Komisji Oceny Projektów został przyjęty do realizacji projekt "ABC LECZENIA KONI SPORTOWYCH - szkolenie specjalistyczne dla lekarzy weterynarii z terenów wiejskich woj. mazowieckiego", opracowany i zgłoszony przez Polski Związek Jeździecki w partnerstwie z Klubem Sportowym "Pieńki". Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
17-01-2010, PZJ | skomentuj | więcej »
Spotkania z dr Robertem Millerem we Wrocławiu i Warszawie
» Propozycje » Zdrowie
Czy można przewidzieć zachowanie konia w określonych warunkach, czy można na nie wpływać, jak porozumiewać się z koniem żeby nasza "mowa" była dla niego czytelna, jak się zachowywać żeby koń wiedział o co nam chodzi?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszymy na spotkaniach z lekarzem weterynarii Robertem Millerem, specjalistą w zakresie zachowań koni. Jego praktyczna wiedza w tym zakresie jest niezwykle interesująca dla wszystkich osób zajmujących się zawodowo końmi - hodowców, lekarzy weterynarii, jeźdźców. To wiedza praktykującego lekarza weterynarii, który całe swoje życie zawodowe spędził wśród koni.
02-11-2009, Janusz Okoński | skomentuj | więcej »
Czy widzisz to, co ja widzę? - świat oczyma koni
» Artykuły » Zdrowie
Końskie oko jest jednym z największych oczu spośród wszystkich zwierząt na całym świecie, z wyjątkiem wielorybów, fok i ostryg. Ale co tak naprawdę widzi koń? Czy koń widzi świat w kolorach, głębię, ostro, ruch i czy widzi w ciemnościach? Czy widzi jeźdźca na swoim grzbiecie? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
18-06-2008, Anna Dybska | 5 komentarzy | więcej »
Trujące rośliny - śmiertelne zagrożenie dla naszych koni
» Artykuły » Zdrowie
Wielkimi krokami zbliża się wiosna - dla Koniarzy i ich koni okres najprzyjemniejszy - dla tych drugich szczególnie ze względu na początek sezonu szczególnie intensywnego "padokowania" koni. Jednak nieświadomość, jakie zagrożenia czekają na konia na pastwisku, możemy łatwo doprowadzić do poważnej choroby, kalectwa lub śmierci naszych koni. W tym artykule omówię rośliny, które powinniśmy umieć bezbłędnie rozpoznawać a następnie eliminować z pastwisk i zwracać uwagę, aby nie występowały one jako składniki siana podawanego naszym podopiecznym.
09-03-2008, Joanna Figisiak | 1 komentarz | więcej »
Szpat - najczęstsza przyczyna kulawizn tylnych nóg u koni
» Artykuły » Zdrowie
Staw skokowy (staw stępu) składa się z czterech stawów: podudziowo-stępowego, śródstępowego bliższego i dalszego oraz stępowo-śródstopowego. Trzy ostanie stawy mają ograniczoną ruchomość, która dotyczy przede wszystkim stawu podudziowo-stępowego. Jest to spowodowane specyficznym kształtem kości i więzadeł składających sie na staw stępu. Szpat i osteochondroza stawów skokowych to najczęstsza przyczyna kulawizny tylnych nóg u koni. Jak więc rozpoznawać i leczyć szpat?
19-02-2008, Anna Cisło | skomentuj | więcej »
Sarkoidy u koni
» Artykuły » Zdrowie
"Jedyna przewidywalną rzeczą w sarkoidzie jest to, iż jest on nieprzewidywalny". Sarkoidy są guzami skóry występującymi u koni, mułów oraz osłów. Wywołuje je wirus brodawczaka krowiego typu 1 i 2, który charakteryzuje się nowotworowym namnożeniem fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję elementów skóry np.: kolagenu, elastyny, glikozoamin i glikoprotein - mogą one również przekształcać się w inne komórki, takie jak osteocyty czy komórki mięśni gładkich), a także zgrubieniem oraz/lub powstaniem wrzodów na skórze. Sarkoidy stanowią ok. 20% wszystkich nowotworów u koni i aż 36% nowotworów skóry.
27-01-2008, Anna Dybska | 1 komentarz | więcej »
Choroby oczu u koni - postępowanie
» Artykuły » Zdrowie
Oko to ważny narząd. Oczywiście nie jest narządem kluczowym dla życia organizmu, ale jego utrata może ograniczać wartość użytkową zwierzęcia, a w przypadku chorób obu oczu, wyłączyć całkowicie konia z użytkowania. Pojawia się pytanie, kiedy choroba oka jest zwykłym zapaleniem spojówek a kiedy zapalenie spojówek to objaw głębszych problemów? Kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty? W niniejszym artykule krótko omówię główne przyczyny konsultacji okulistycznych.
08-12-2007, Anna Cisło | 1 komentarz | więcej »

- Zdrowie: Otyłe konie mają problemy ze zdrowiem
- Zdrowie: 132 konie zachorowały na opryszczkę - epidemia w Hongkongu
- Zdrowie: BIOKING dla Koni - Eliminacja niebezpiecznych trucizn
- Zdrowie: Odrobaczanie koni
- Zdrowie: Grzybice koni nie są tylko okresowym uszczerbkiem piękności.
- Zdrowie: Problemy z grzbietem u koni
- Zdrowie: Koń kuleje, gdyż coś go boli - przyczyny kulawizny u koni
- Zdrowie: Zasady racjonalnego żywienia koni - pojenie
- Zdrowie: Najczęstsze choroby koni
- Zdrowie: Choroby i wady u źrebiąt II