Zwalczanie owadów w stajni i na jeździe
Data: 18-05-2007
Temat: Owady


     Nadeszła wiosna, robi się coraz cieplej. Na ujeżdżalni brak błota, co sprawia, że jazda staje się przyjemniejsza. Zaczynają się jazdy w teren. Czyszczenie konia nie sprawia nam już tylu kłopotów i nie zabiera dużo czasu. Niestety, pojawia się inny problem – owady, a w szczególności muchy. Są one uciążliwe zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Co zrobić, aby skutecznie się ich pozbyć? W tym artykule postaram się przedstawić kilka sposobów zwalczania insektów.

ZWALCZANIE OWADÓW W STAJNI I NA PADOKACH

 • Preparaty
  Środki, które zabijają muchy najczęściej zawierają olejki eteryczne, które zwabiają owady, metomyl, trikozen oraz benzoesan denatonium. Spryskuje się nimi miejsca, w których najczęściej gromadzą się muchy w stajni np. na futrynach drzwi i okien.
 • Łapki na muchy
  Niestety, owady nie gromadzą się wyłącznie w stajni, najchętniej przebywają na świeżym powietrzu, w tym również na padokach. Łapka, którą wieszamy niedaleko od padoku, zwabia owady z obszaru 1000 m². Taką łapkę na insekty należy wymieniać co miesiąc, gdyż po tym okresie powinna już się zapełnić.
 • Lep na muchy
  Jest równie skuteczny, lecz raczej nie nadaje się do stosowania w stajni, ale np. w pomieszczeniach gospodarczych lub siodlarni, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać i nie zostanie zdmuchnięty przez wiatr. W sklepach możemy znaleźć go w dwóch rozmiarach: małym i dużym.
 • Lampa owadobójcza
  Kiedy dysponujemy większą sumą pieniędzy możemy kupić lampę, która dzięki impulsom elektrycznym zabija owady .Nie potrzebujemy wtedy innych środków owadobójczych w pomieszczeniach zamkniętych.

Należy pamiętać o tym, że preparaty powinny znajdować się w miejscach niedostępnych dla koni!

OCHRONA KONI PRZED OWADAMI

 • Moskitiera
  Są to różnego rodzaju maski z nausznikami, osłoną na nos i zapięciami na rzepy. Nie ograniczają widoczności. Najczęściej są wykonane z siateczki. Stosuje się je przeważnie, gdy koń jest na pastwisku lub stoi w boksie.
 • Nauszniki
  Chronią oczy i uszy. Są bardziej komfortowe, gdyż możemy ich używać w trakcie jazdy
 • Woalka/Naczółek przeciw muchom
  Jest to wstęga z kolorowymi, bawełnianymi sznurkami. Owady nie dostają się do oczu. Niestety, czasami może ograniczać widoczność, co może stać się przyczyna płoszenia się konia.
 • Szampon
  Zawiera specjale proteiny, które skutecznie, lecz na krótki czas odstraszają owady.
 • Derka siatkowa
  Chroni przed owadami i insektami na pastwisku. Dzięki niej koń nie będzie musiał przez cały czas oganiać się.
 • Preparaty chemiczne i biologiczne
  Pozwalają w łatwy sposób rozwiązać problem owadów dokuczliwych podczas jazdy poprzez wydzielanie zapachu nieprzyjemnego dla owadów, który zniechęca je do atakowania konia i jeźdźca, jednak wbrew zapewnieniom producentów utrzymują się stosunkowo krótko i są kosztowne.

Naturalne metody zwalczania owadów

     Niskim kosztem i minimalnym nakładem pracy możemy pozbyć się much z otoczenia stajni. W tym celu do miski wlewamy wodę a następnie wsypujemy jedną - dwie łyżki cukru i dolewamy jedną łyżkę formaliny. Naczynie ustawiamy w miejscu, gdzie najczęściej gromadzą się muchy.

OCHRONA JEŹDŹCA PRZED OWADAMI

     Należy pamiętać o tym, że jaskrawe kolory przyciągają owady, dlatego lepiej zrezygnować z noszenia żółtych czy pomarańczowych koszulek. Zakładając ubrania z długimi rękawami chronimy naszą skórę przed licznymi ukąszeniami. Zwłaszcza podczas wyjazdów w teren. Możemy również stosować preparaty, które odstraszają owady.

Powodzenia w walce z uciążliwą plagą owadów :) Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_1054