Mistrzostwa Polski w Sportowych Rajdach Konnych w Zakrzowie
Data: 03-10-2013
Temat: Endurancje - rajdy długodystansowe


Od przeglądu weterynaryjnego w dniu dzisiejszym rozpoczynają się Międzynarodowe oraz Krajowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych w Zakrzowie. W ramach konkursu CEI** na dystansie 120 km rozegrane zostaną także Mistrzostwa Polski Seniorów w tej dyscyplinie. Udział w zawodach zgłosiło przeszło 70 zawodników z 10 krajów: Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Iranu.

Trasa rajdu będzie przebiegać przez dwie gminy: Polską Cerekiew oraz Cisek. Obie gminy położone są południowo-wschodniej części województwa opolskiego, w dolinie małego dopływu Odry.

Czy wiesz, że: Rajdy długodystansowe zwana też enduransjami to jedna z dyscyplin jeździeckich uznana za oficjalną przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) w 1982 r. Pierwsze zawody odbyły się w 1953 r. w Hiszpanii. W Polsce są rozgrywane od 1986 roku.

Zawodnicy będą mieli do pokonania trzy pętle: 37,5 km czerwona, 15 km żółta oraz 20 km (2 x 10 km) niebieska z bardzo malowniczym krajobrazem. Różnica wzniesień na trasie to ok. 45 m. Największa pętla 37,5 km w zeszłym roku dała możliwości do uzyskania dobrego tempa, ponieważ ok. 10 km trasy przebiega po prostej, trawiastej drodze z widokiem na rzekę Odrę. Pozostała zmieniona część trasy biegnie drogami polnymi oraz krótkimi odcinkami asfaltu.

Start oraz meta są przewidziane w bliskiej odległości od stajni (ok. 200 m), tam też będzie wyznaczone pole serwisowe oraz bramki weterynaryjne. Na miejscu będzie ustawiony barek szybkiej obsługi, który będzie funkcjonował od wczesnych godzin porannych.

Punkty serwisowe:
Pętla 37,5 km – 4 punkty
Pętla 15 km – 1 punkt
Pętla 20 km ( 2 x 10 km) – 1 punkt

Rajdy długodystansowe to konkurencja, w której jeździec i koń muszą pokonać określony dystans kilkudziesięciu kilometrów w jak najkrótszym czasie. Zwycięzcą rajdu jest para, która pierwsza przekracza linię mety, spełniając równocześnie na trasie normy weterynaryjne. Po każdym odcinku (tzw. "pętli"), jak też przed startem i po zakończeniu rajdu, koń jest poddawany kontroli weterynaryjnej, podczas której komisja mierzy mu tętno, ocenia ruch, bada odwodnienie, stan błon śluzowych, mięśni i perystaltykę. Tylko pozytywna opinia lekarza weterynarii na każdej bramce umożliwia zawodnikowi kontynuowanie następnego odcinka. Najczęstszymi przyczynami eliminacji są kulawizny albo zaburzenia metaboliczne. Na badanie jeździec nie musi prowadzić konia natychmiast, może dać mu odsapnąć od 20 do 30 minut (zależnie od kategorii zawodów i długości dystansu). Im bardziej jednak opóźnia kontrolę, tym bardziej spada jego średnia prędkość na trasie, gdyż czas pokonywania odcinka jest zamykany dopiero w momencie zgłoszenia się na badanie weterynaryjne.Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_2191