Choroby i wady u źrebiąt - I
Data: 23-02-2004
Temat: Hodowla


Wolnymi krokami zbliża się wiosna i czas wyźrebień. Podczas 11 miesięcy ciąży zadajemy sobie pytania: Jakiej płci będzie źrebak? Jakiej maści? Czy urodzi się zdrowy? Większość źrebiąt rodzi się zdrowych. Należy je jednak stale obserwować, aby jak najwcześniej wykryć jakieś nieprawidłowości czy choroby. W razie niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Często szybka reakcja ratuje źrebakowi życie.

Choroba hemolityczna źrebiąt (Niedokrwistość hemolityczna izoimmunologiczna)

Jest to anemia spotykana u źrebiąt, którą można porównać do konfliktu serologicznego u ludzi. Jej przyczyną jest konflikt między przeciwciałami w siarze klaczy a czerwonymi krwinkami źrebaka. Choroba ta powstaje dopiero po spożyciu siary matki, prowadzi ona do zniszczenia czerwonych krwinek źrebaka i jeśli nie uda się jej zahamować źrebak umiera. Objawy są łatwe do zauważenia. Po 12-36 godzinach od pierwszego ssania źrebak robi się osowiały, słaby, nie chce jeść, ma przyspieszony oddech i najchętniej leży. Początkowo dziąsła i spojówki są bladoróżowe, ale po upływie 24 godzin od wystąpienia objawów, jeżeli choroba postępuje żółcieją. W zaawansowanym stadium źrebak traci przytomność lub zapada w śpiączkę.

Jeśli zauważymy takie objawy, należy niezwłocznie wezwać weterynarza. Do jego przybycia chcąc pomóc źrebakowi nie pozwólmy mu pić mleka matki. Klacz należy zdajać, a mleka pozbywać się, zaś źrebakowi można podać mleko od innej klaczy. Po upływie 48 godzin od urodzenia źrebak zazwyczaj znów może pić mleko matki. Leczenie przy wcześnie wykrytej anemii kończy się podaniem antybiotyków, ale w ciężkich przypadkach konieczna bywa transfuzja krwi.

Aby zapobiec tej chorobie należy zrobić badanie krwi klaczy przed wyźrebieniem. Jeżeli wynik badania jest pozytywny źrebak nie powinien pić mleka matki przez pierwsze 48 godzin. Na przyszłość wskazane jest sprawdzenie ogiera przed stanowieniem.

Przepuklina pępkowa

Przyczyną przepukliny jest napieranie jelita na okolicę pępkową i wydostawanie się go przez przerwę w ścianie brzucha. Objawem jest występowanie wzgórka (od 5 do 10 cm średnicy) w miejscu pępka. Zazwyczaj przepuklina zanika po ok. 12 miesiącach. Zalecane jest jednak pokazanie jej lekarzowi, aby ocenił czy nie będzie potrzebna jego pomoc. Zdarzają się przypadki, iż przepuklina jest na tyle duża, że wydostaje się na zewnątrz jelito, zaciska się i zostaje odcięty do tego odcinka dopływ krwi. W takim przypadku konieczna jest jak najszybciej operacja.

Moczownik przetrwały

Wada ta charakteryzuje się kapaniem moczu z pępowiny, spowodowana zbyt silnym strumieniem moczu podczas oddawania go przez źrebaka. Należy dokładnie przemywać to miejsce i codziennie dezynfekować pępowinę roztworem jodyny lub azotanem srebra, aż kapanie ustanie. Lekarz przez około 5 dni zaleca podawanie antybiotyku.

Pęknięty pęcherz

Pęcherz może pęknąć jeśli był napełniony podczas porodu, albo jeżeli się źle zasklepi podczas rozwoju narządów wewnętrznych. Początkowo źrebak zachowuje się normalnie a potem występują objawy depresji. rebak próbuje oddawać mocz, lecz oddaje go bardzo niewiele albo wcale. Zachowanie źrebaka może przypominać objawy kolki. Należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii.

Wrodzony brak odbytu

To wrodzona wada charakteryzująca się tym, że w miejscu odbytu nie ma otworu, przez co źrebak nie może oddawać kału. Występują objawy kolki, źrebię ma rozdęty brzuszek. Wadę tę należy szybko skorygować chirurgicznie.Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_29