Zapachy przydatne podczas współzawodnictwa w zawodach
Data: 10-02-2008
Temat: Ujeżdżenie(1)


     Olejki eteryczne są ''narzędziem'', którego użycie możesz rozważyć w swoich przygotowaniach do zawodów ujeżdżeniowych. Możesz ich użyć po prostu dla samego ich zapachu ale także po to, by pomóc Tobie i Twojemu koniowi w zachowaniu spokoju i skupienia oraz uniknięciu ataków niepokoju. W tym artykule pokażę, jak wykorzystać oddziaływanie zapachów, aby uzyskać najbardziej pożądany efekt.

     Aromateriapia, to używanie olejków eterycznych, które ''pracują'' z naszym zmysłem węchu. Jesteśmy wabieni przez zapach, inhalowani, a następnie nasza psychologiczna reakcja przez powonieniowy system nerwowy sugeruje gruczołowi *hypothalamus* wysłanie poleceń do systemu dokrewnego ciała by uwolnił rozmaite hormony. Uwolnienie owych hormonów sprawia, że jesteśmy radośni, czujemy euforię, skupiamy się, pobudzamy bądź uspokajamy. Zmysł węchu u koni jest wyostrzony a zapach działa silnie na zarówno koński jak i nasz układ limbiczny, który przechowuje nasze wspomnienia i uczucia oraz zarządza reakcjami emocjonalnymi i motywacją. Przez 'atakowanie' tej części mózgu odpowiednimi zapachami, omijamy świadomość i z czasem eliminujemy reakcję np. zdenerwowania, zanim stanie się ona dla nas niebezpieczna.

     Aromaterapia nie zastąpi dobrego treningu albo pozytywnych technik wzmocnienia Twojego konia, niemniej jednak pomoże ominąć blokady, które powodowały że trudności z zachowaniem konia wydawały się wcześniej nie do przezwyciężenia. Nie bez powodu koniarze starej daty, gdy mieli do czynienia z trudnym, narowistym konie, nacierali ręce aromatycznym płynem.

     Żeby jak  najbardziej odczuć pozytywny wpływ olejków eterycznych, należy sprawdzić, który z danych zapachów odpowiada potrzebom naszego konia w danym dniu. Można to zrobić w prosty sposób - unieść próbkę zapachu pod nozdrza konia - niech on będzie najlepszym wskaźnikiem tego, czy dany zapach mu odpowiada czy wręcz przeciwnie - irytuje go. Po tym jak podstawisz mu olejek, zacznij powoli go odsuwać od jego nosa. Jeżeli zacznie za Tobą podążać z pewnym zainteresowaniem- to jest właśnie ten, którego zapach mu odpowiada. Umieść jedną lub dwie krople na dłoni i ogrzej a potem pozwól Twojemu koniowi wdychać je - zapach spowoduje uwalnianie się hormonów które przepływając przez ciało spowodują pożądaną reakcję i nastrój konia.

        Twój podstawowy zestaw olejków:

     Bazylia - koń dresażowy na pewno skorzysta z wąchania bazylii przed zawodami - jej zapach wyostrza pamięć i pomaga skupić uwagę na samym przejeździe. Bazylia jest przydatna, gdy Ty i Twój koń jesteście zdenerwowani, gdy nie możecie skupić myśli przez startem. Jest ona także użyteczna, gdy zaplanowaliście drugi przejazd i zmęczenie daje się już we znaki. Bazylia pomoże Wam zaczerpnąć wewnętrznych sił i zapamiętać program przejazdu.

     Bergamotka - faworytką w usuwaniu nerwów i nerwowego ściśnięcia żołądka. Uwalnia od niepokoju i oczyszcza powietrze, więc przed przejazdem trema nie 'zdyskwalifikuje' Cię z konkursu. Jej zapach dodaje odwagi Tobie i Twojemu koniowi, byście mogli skutecznie przezwyciężyć stres przed konkurencją.

     Rumianek - to tradycyjny środek podawany małym dzieciom, który uspokoi Twojego konia w kilka minut jeśli jest on trudnym, wymagającym "dzieckiem". Rumianek sprawia, że stajesz się cierpliwy, spokojny i uspokaja umysł. Jest mocnym środkiem uspokajającym, więc nie używaj go, gdy koń jest łagodny, używaj go tylko gdy koń z nerwów zdecydowanie odmówi współpracy lub podczas trudności z załadowaniem konia do "bukmanki".

     Eukaliptus - to również olejek eteryczny który odświeża otoczenie, dobrze jest mieć go przy sobie dla koni, które są trzymane w stajni przez długi okres czasu, ponieważ to podnosi je na duchu i stwarza poczucie 'gąszczu leśnego' w stajni. W dresażu jest to przydatne dla koni, które najlepiej wykonują przejazd rano, a mają start po południu - wymaga się wtedy od konia by miał wyniosłą akcję i energiczne ruchy, podczas gdy jego biorytmy są bardzo niskie. Eukaliptus pomoże mu się "obudzić".

     Kadzidło - jest to "zapach usuwania strachu", użyteczny gdy podczas konkursu czujesz, że serce konia bije tak szybko, że zaraz wyskoczy mu z klatki piersiowej , a właśnie teraz najbardziej potrzebujesz jego pomocy i skupienia. Kadzidło pomoże łagodzić tremę przed jutrzejszym dniem i warto je wdychać, jeśli jesteś skory do przesadnego martwienia się przed każdą próbą. Twoje myśli oddziałują na Twojego konia, więc stłum przy pomocy Kadzidła, a u konia będzie mniej prawdopodobne, że to zachowanie uzewnętrzni. Kadzidło usuwa również niezdecydowanie.

     Geranium - ten olejek eteryczny uspokaja burzę hormonów i związane z tym ‘humorki’. Najlepiej używać go na młodych, rozkapryszonych i czasem temperamentnych klaczkach, jest też bardzo użyteczne z klaczami na turniejach dresażowych, gdy zbliża się ruja i stają się "kobylaste" (w sensie grzania się). Geranium jest również pożyteczne, kiedy potrzebujesz rozwiązać jakiś spór; jest bardzo użyteczny dla sędziów i markerów, dobrze gdy jego zapach roznosi się na terenie siedziby klubu, w trakcie dyskusji z zawodnikiem na temat np. otrzymanych punktów.

     Lawenda - usunie uniesienie związane z "gorącymi" sytuacjami. Gdy stres zawala nam nasze przygotowania do konkursu, miejmy lawendę na chusteczce lub jako perfum- to pomoże zminimalizować zacięte spory pomiędzy zawodnikami a np. trenerem. Uspokoi także nasze obawy, które wyrażane są ostrymi i gniewnymi słowami. Lawenda wyciszy również wrażliwego konia.

     Trawa cytrynowa - ten olejek jest najlepszy do podgrzewania go w domu, gdy uczysz się do próby dresażowej lub do wąchania w trakcie chodzenia po trasie na dzień przed zawodami WKKW. Pomoże zachować Ci to wszystko w pamięci. Trawa cytrynowa jest dobrym olejkiem do nasmarowania sobie nią rąk, gdy Ty i koń nie należycie do rannych ptaszków, a wylosowaliście przejazd właśnie na początku dnia.

        Wetiwer  - zapach olejku wetiwerolowego nie należy do ulubionych wśród jeźdźców, choć konie przyciąga on, gdy potrzebują czegoś, co postawi je na nogi. Jest skuteczny przy osłabieniach jak i również przy fizycznym i psychicznym wyczerpaniu. Jeśli jesteś zawodnikiem złapanym w sidła środków uspokajających, wetiwer pomoże Ci uwolnić Ciebie i konia od nich.

     Używanie olejków eterycznych

     Sposób w jaki opisałam użycie olejków eterycznych dla samego ich zapachu, jest bezpieczny dla Ciebie i Twojego konia. Ponieważ skóra konia jest delikatniejsza od Twojej, NIGDY nie nakładaj olejków wcześniej nierozcieńczonych.

     Gdy Twój koń dostanie reakcji alergicznej od olejku lub przez przypadek dostanie Ci się go trochę do oka, nigdy nie używaj wody do ich zmycia. Woda wzmocni podrażnienie skóry; użyj zwykłej oliwki lub mleka. Białko z mleka rozrzedzi olejek i ukoi skórę.

     Niektóre stowarzyszenia wymieniają olejki takie jak eukaliptusowy i miętowy, jako podnoszące wydajność i zabraniają ich używania , więc uważaj z nimi gdy jeździsz na konkursy, gdzie jesteście testowani na obecność we krwi substancji niedozwolonych. Niektóre olejki są na tyle aktywne, że gdy nałożysz je wprost na skórę Twojego konia, mogą pozostać w jego ciele około cztery godziny i zostać wykryte w teście moczu.

     Twój koń będzie najlepszym wskaźnikiem co do olejków, które pomogą mu najbardziej. Jeżeli nie okazuje żadnego zainteresowania olejkiem, jest mało prawdopodobne, że akurat teraz potrzebuje spokoju lub skupienia. Jeżeli zaś okazuję duże zainteresowanie nim, pozwól mu wdychać aromat dopóki nie będzie miał go dość. Czasem będzie to trwać cztery sekundy, a nieraz nawet będzie próbował polizać Twoją rękę, by otrzymać więcej. Ale pamiętaj, te substancje są ponad siedemdziesiąt razy mocniejsze od normalnych roślin, więc nie dopuść, by Twój koń lizał toksyczne olejki!

     Powodem dla którego używasz olejków eterycznych i ich zapachu, jest czynienie życia prostszym w trakcie konkursów i treningów; więc rozluźnij się i czerp z nich przyjemność. Im więcej uciechy macie z olejkami, tym więcej masz dobrych wspomnień za każdym razem, gdy Ty i Twój koń "bawicie się" zapachami.

        Coś ode mnie, czyli - trochę faktów...

     Bazylia

Właściwości: wzmacniające, antydepresyjne, odprężające, uspokajające, wzmacniające system nerwowy, wzmagające menstruację, wzmaga pracę mózgu, przeciwbólowe.

Zastosowanie: depresje, zapalenie zatok, spazmy, bezsenność na tle nerwowym, melancholia, czkawka, migreny, przemęczenie umysłowe, brak koncentracji, apatię, stany lękowe, przeziębienia, katar, bóle głowy, nudności, napięcia nerwowe, nerwobóle, bóle i skurcze mięśni, bóle reumatyczne i artretyczne.

     Bergamotka

Właściwości: antyseptyczne, rozkurczowe, pobudzające czynność żołądka, przeciw pasożytom, przeciwzapalny, przeciwstresowy, łagodzący napięcia nerwowe, stresy, emocje, stany depresji,

Zastosowanie: szerokie zastosowanie w terapii wszelkich infekcji, przeziębień, kataru, kaszlu, zapaleniu gardła, przy opatrywaniu ran, skaleczeń i stanów zapalnych skóry. Daje dobre efekty w mieszankach przeciwtrądzikowych, zmniejszających łojotok, łuszczycę, liszaje, wrzody. Łagodzi zły nieprzyjemny zapach skóry,

     Rumianek

Właściwości: przeciwzapalne, uspakajające

Zastosowanie:: zdenerwowanie, migrena, bezsenność, zaburzenia menstruacji, stany zapalne skóry, trądzik, dermatozy, egzemy, poparzenia, łuszczycę, łupież.

     Eukaliptus

Właściwości: antyseptyczne, antywirusowe, przeciwgorączkowe, wzmacniające serce, wzmacniające układ obronny,

Zastosowanie: grypa, zapalenie oskrzeli, katar sienny, zapalenie gardła, angina, zapalenie zatok, reumatyzm, cukrzyca, szkarlatyna, migrena, zapalenie nerwów, trądzik, łupież.

     Geranium

Właściwości: wzmacniające, poprawiające nastrój, tamujące krew, uśmierzające ból, wzmagające pracę nadnerczy, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, uspakajające, moczopędne.

Zastosowanie: rany, oparzenia, trądzik, choroby skóry, depresje, stany lękowe, ból krzyża, półpasiec, napięcia nerwowe, kamienie nerkowe, rozstępy skórne, przetłuszczanie, łupież, wrzody, rany.

     Lawenda

Właściwości: antyseptyczne, rozkurczowe, przeciwbólowe, obniżające ciśnienie krwi, uspokajające, gojące rany, wyrównujące cykl miesięczny, moczopędne, napotne, wzmacniające system obronny, regenerujące skórę.

Zastosowanie: oparzenia, ukąszenia owadów, trądzik, wysypki, rany, reumatyzm, migrena, bóle głowy i uszu, grzybice, grypa, przeziębienie, astma, nadciśnienie tętnicze, depresja, lęki, nerwobóle, bezsenność, nudności, zapalenie spojówek, półpasiec, żylaki, zapalenie pęcherza, napięcia mięśni, wypadanie włosów.

     Wetiwer

Zastosowanie: stres i napięcie nerwowe, bezsenność, stany przygnębienia

Dla Jeździeckiego Centrum Informacyjnego: Needle, Vissenna, Mils, xPatryk
Ma podstawie tekstu: Catherine Bird - "Competition scents"Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_862